Socialiai atsakingas verslas ar ir TU: kodėl ir kuo vertinga kiekvieno asmens parama?
Socialiai atsakingas verslas – frazė, dažnai asocijuojama su didelėmis kompanijomis, investuojančiomis į aplinkos apsaugą, remiančiomis bendruomenės projektus ar skiriančiomis lėšų labdarai. Tačiau ar socialinė atsakomybė – tik organizacijoms, o gal visgi – ir kiekvienam iš mūsų aktualus bruožas? Susipažinkime, kaip kiekvienas fizinis asmuo gali tapti socialiai atsakingu, o jo parama – daryti įtaką pokyčiams mūsų visuomenėje.
Kas yra socialiai atsakingas verslas ir socialiai atsakingas asmuo?
Socialiai atsakingas verslas – toks, kuris siekia gerovės ne tik pačiai organizacijai, bet ir ją supančiai visuomenei. Kone dažniausia atsakomybės išraiška – dalis pajamų, skiriamos labdarai, investuojamos į tvarias technologijas, remiami įvairūs socialiniai projektai. Beje, socialiai atsakingų verslų pavyzdžių netrūksta ne tik visame pasaulyje žinomų korporacijų tarpe, bet ir artimoje aplinkoje – Lietuvos rinkoje. Tikėtina, kad pastaruoju metu apsipirkote parduotuvėje ar įsigijote paslaugą iš verslo, kuris dalį lėšų skiria Ukrainos kariams, su negalia susiduriantiems vaikams ar beglobiams gyvūnams.
Jei socialiai atsakingas verslas paprastai neatsiejamas nuo finansinės paramos, fizinio asmens socialinė atsakomybė ribų neturi. Bet koks veiksmas, užtikrinantis etišką, teisingą ir sąmoningą elgesį su kitais žmonėmis bei aplinka – tai socialinės atsakomybės atspindys. Apie tai, kokie kasdieniai veiksmai gali padėti ugdyti socialios atsakomybės jausmą, papasakosime šiek tiek vėliau, tačiau primename, kad net iš pirmo žvilgsnio nedidelės Jūsų pastangos gali tapti itin svarbiu žingsniu pokyčiams kito gyvenime.
Socialinė atsakomybė: įdomūs faktai, kuriuos norėsite išgirsti
- Socialinės atsakomybės sąvoka egzistuoja jau šimtmečius. Dar Senovės Graikijoje ir Romoje filosofai minėjo piliečių pareigą rūpintis savo bendruomene.
- 2019 m. duomenimis, Lietuvoje savanoriška veikla (kuri, beje, taip pat yra socialinės atsakomybės išraiška) užsiima apie 15 % asmenų. Didžioji dalis jų – jaunimas.
- Buvimas socialiai atsakingu – nauda ne tik tam, kuris sulaukia pagalbos, bet ir tam, kuris ją skiria. Socialiai atsakingi asmenys dažnai džiaugiai geresne psichologine sveikata, jaučia didesnį pasitenkinimą gyvenimu ir mažesnį streso lygį. Be to, socialiai atsakingi veiksmai gali padėti kurti stipresnius ryšius, suteikti prasmingumo jausmą ir net leisti susikurti geresnes karjeros perspektyvas – aktyvumą ir socialinį sąmoningumą noriai vertina net darbdaviai.
Kaip kiekvienas fizinis asmuo gali tapti socialiai atsakingu: esminiai žingsniai
Labdaros ir paramos organizacijų rėmimas
Labdaros organizacijų rėmimas – vienas paprasčiausių būdų formuoti socialinę atsakomybę, ypač tuomet, jei nėra galimybės tam skirti gausių laiko resursų. Paaukojus pasirinktą piniginę sumą (ar daiktinę auką), paramos organizacijos užtikrins, kad Jūsų skirta parama pasiektų tuos, kuriems ji šiuo metu reikalinga labiausiai. Domina paramos skyrimas vaikams, seneliams, o gal gyvūnams? Belieka pasirinkti norimą ir Jums artimiausią kryptį.
Ketinate labdaros ir paramos organizaciją remti pirmąkart? Pradėti aukoti lengva: tereikia išsirinkti patikimą labdaros organizaciją, atliepiančią Jūsų asmenines vertybes – pavyzdžiui, jei Jums rūpi aplinkosauga, savo atsakomybę galite pademonstruoti skirdami paramą su klimato kaita kovojančiai organizacijai.
Dar plačiau apie visa, kas svarbiausia skiriant paramą fondams – straipsnyje „Parama: kaip pasirinkti, kam ją skirti?“.
IV. Sprendimas priimtas? Laikas skirti paramą!
Paramos fondas pasirinktas, ketinamos skirti paramos forma – taip pat? Metas paskutiniam žingsniui – pasidalinti savo gerumu! Kad Jūsų parama būtų prasminga ir pasiektų tą, kuriam jos reikia labiausiai, rekomenduojame pasidomėti, kokiais kanalais turėtumėte perduoti savo auką. Žemiau pateikiame sąrašą svarbiausių dalykų, kurie, atsižvelgiant į pasirinktą paramos formą, padės ją skirti tikslingai:
- Skiriant GPM 1.2 % paramą, svarbu žinoti pasirinktos organizacijos juridinio asmens kodą. Pildant paramos formą EDS interneto svetainėje, šis kodas padės identifikuoti fondą, kuriam bus perduodama Jūsų auka.
- Pasirinkus norimą auką perduoti savarankiškai, rekomenduojame pasidomėti apie galimus paramos perdavimo būdus: galbūt galite ne tik atlikti pavedimą banku, bet ir atsiskaitant kortele ar naudojantis elektroninio mokėjimo sistemomis? Pasirinkus bet kurį iš šių metodų prireiks organizacijos rekvizitų, o kai kuriais atvejais gali būti aktuali ir paramos sutartis (paramos sutartis reikalinga, jei skiriate didesnę nei 1500 Eur sumos auką arba esate juridinis asmuo).
- Aktuali savanorystė? Susisiekite su pasirinkta organizacija, pasidomėkite, kokiose srityse pagalbos rankų trūksta šiuo metu – tai padės įvertinti, kaip šiuo metu galite padėti savo laiku ir įgūdžiais.
- Nusprendėte prisidėti daiktais? Pasitikslinkite, kokių daiktų konkrečiai šiuo metu reikia labiausiai bei kokiu adresu juos pristatyti. Kad aukos perdavimo procesas būtų dar paprastesnis, kai kurios organizacijos gali pasiūlyti surinkimo punktus skirtinguose miestuose ar net daiktinę paramą pasiimti tiesiogiai iš Jūsų.
Savanorystė
Fizinis asmuo prie visuomenėje opių socialinių problemų gali prisidėti taip, kaip daro retas socialiai atsakingas verslas: savo laiku. Savanorystė – ypatingas būdas prisijungti prie bendruomenės keletą valandų per savaitę, mėnesį ar bet kurį kitą Jums patogų laiką skiriant vietinei labdaros organizacijai, mokyklai, senelių namams, kitoms įstaigoms. Beje, savanoriavimas – paramos forma, kuri ne tik padeda kitiems, bet ir praturtina paties savanorio gyvenimą, suteikiant galimybę pritaikyti savo žinias ir gebėjimus kilniam tikslui ar net įgyti naujų įgūdžių.
Kaip rasti tinkamą savanorystės galimybę? Prisidėti prie socialiai atsakingos iniciatyvos galite tiek vienkartine pagalba, tiek ir ilgalaikiam periodui: dalis labdaros organizacijų apie savanorių poreikį praneša savo interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose, o taip pat egzistuoja ir keletas platformų, kuriose – visi savanoriavimo pasiūlymai vienoje vietoje.
Informacijos sklaida
Jei Jums itin svarbi socialinė atsakomybė, tačiau šiuo metu neturite galimybės prisidėti savo laiku ar finansiniais resursais, informacijos sklaida – taip pat efektyvus būdas pasiekti platesnę auditoriją, didinti žinomumą apie visuomenėje įsitvirtinusią problemą ir skatinti žmones veikti. Artėja Jums jau žinomos organizacijos rengiamas labdaros vakaras? Pasidalinkite pranešimu apie renginį savo socialinių tinklų paskyroje – taip apie tai sužinos ir platus Jūsų sekėjų ratas. O galbūt artimasis, draugas ar kolega išreiškė norą skirti auką su negalia kovojantiems vaikams? Papasakokite jam apie Jums jau pažįstamas iniciatyvas bei labdaros ir paramos fondus, mielai laukiančius rėmėjų.
Būkite socialiai atsakingu: 4 veiksmai, kuriuos galite atlikti jau šiandien
Ar tam, kad būtumėte socialiai atsakingu piliečiu, prireiks daug pastangų ir laiko? Tikrai ne! Pateikiame keletą veiksmų, kurie leis jau dabar tapti atidesniu savo aplinkai ir joje esančioms socialinėms problemoms:
1. Paaukokite labdarai internetu.
Paramos skyrimas – užduotis, kurią skaitmeninių technologijų dėka galite įgyvendinti akimirksniu. Išsirinkite Jums patinkančią labdaros organizaciją ir jai skirkite simbolinę auką – tai jau solidus žingsnis pokyčių link!
2. Užsiregistruokite savanoriškai veiklai.
Lygiai taip pat kaip ir finansinė auka, šiandien savanorystė sėkminga įgyvendinama ir skaitmeninėje erdvėje – pavyzdžiui, jei Jus dominanti sritis yra asistavimas komunikacijos srityje, o Jūsų pasirinktas fondas ieško pagalbos rankų socialinių tinklų turinio kūrimui.
3. Pasidalinkite žiniomis.
Jūsų sekama paramos organizacija paskelbė naudingą tekstą, reklamą ar vaizdo įrašą socialiniuose tinkluose? Pasidalinkite juo ir ant savo sienos: taip apie dar vieną galimybę prisidėti prie kilnaus tikslo žinosite ne tik Jūs, bet ir Jus supantys žmonės.
4. Jūsų mažas žingsnis dideliems vaikų pokyčiams: prenumeruokite Gerumo dėžutę!
Gerumo dėžutė – prenumeratos principu skiriama parama vaikams su negalia. Prenumeruokite mėnesinę dovanų dėžutę, kurią įsteigė mūsų partneriai-rėmėjai, ir kasdien prisidėkite prie vaikų svajonių išpildymo! Prenumeratos kaina – vos nuo 11 Eur.