Parama: kaip pasirinkti, kam ją skirti?
Parama – tarsi sparnai, pakylėjantys ne tik gaunantįjį, bet ir teikiantįjį. Priklausote pastarųjų gretoms ir ketinate pasidalinti savo gerumu, tačiau nesate tikri, nuo ko pradėti? Kyla abejonių, kokiai organizacijai ir kaip skirti paramą, o gal ieškote būdų prisidėti ne tik finansiškai, bet ir alternatyviais būdais? Šiame straipsnyje – visa, ką žinoti naudinga: aptarkime svarbiausius aspektus, kurie aktualūs kiekvienam paramos skyrėjui.
I. Paramos krypties pasirinkimas – atsižvelgus į savo vertybes
Paramos skyrimas neatsiejamas nuo pirmojo žingsnio – paramos organizacijos pasirinkimo. Jei nesate nusprendę, kuriai organizacijai bus skiriama jūsų parama, tvirtu pamatu fondo pasirinkimui gali tapti Jūsų vertybės, interesai ar asmeniniai tikslai. Apsvarstykite, kokia visuomenėje aktuali, dažnai girdima problema yra svarbi, labiausiai paliečianti Jus, o gal net ir matoma artimoje aplinkoje. Galbūt tai bus beglobiai gyvūnai, skurstantys seneliai ar su onkologinėmis ligomis kovojantys vaikai? Išsigryninus sritį, prie kurios norėtumėte prisidėti savo gerumu, beliks atrasti Jūsų paramą mielai priimsiančią organizaciją – neabejojame, kad, nepaisant Jūsų puoselėjamų vertybių ir prioritetų, tokių organizacijų nestigs.
II. Fondai Lietuvoje: paramos organizacijos pasirinkimas
Paramos fondai Lietuvoje – kaip sužinoti, kokie apskritai egzistuoja ir kurie jų gali būti artimi Jūsų vertybėms? Visą paramos gavėjų sąraše galite rasti Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainėje – 2024 m. gegužės duomenimis, šioje duomenų bazėje buvo net 1121 labdaros ir paramos fondas.
Išsirinkus vieną ar keletą organizacijų, kurioms norėtumėte skirti savo paramą, rekomenduojami pasidomėti kiek detaliau: susipažinkite su internete prieinama informacija apie Jums aktualius paramos fondus, žvilgtelėkite į interneto svetainės turinį ar įrašus socialiniuose tinkluose. Tai padės dar geriau pažinti organizacijos veiklą, misiją ir vertybes. Pravartu susipažinti su organizacijos sėkmės istorijomis – žmonėmis ar bendruomenėmis, kurių gyvenimus jau pakeitė gauta parama. Taip geriua suprasite, kokį poveikį organizacija daro ir ar Jūs norite būti šio poveikio dalimi. Beje, vertinga patikrinti ir tai, ar organizacija skaidriai viešina savo finansines ataskaitas bei paramos paskirstymą – tai svarbus rodiklis, rodantis patikimumą ir atsakingą lėšų valdymą.
III. Paramos forma: pasirinkite patogiausią
Piniginė parama, kai pasirinkta suma pasidalinama banko pavedimu ar telefono skambučiu – viena populiariausių, tačiau tikrai ne vienintelė paramos forma. Šiandien paramos skyrėjai kviečiami aukoti pačiais įvairiausiais būdais, kuriuos galite rinktis atsižvelgdami į turimus finansinius ar laiko resursus. Pavyzdžiui, kone paprasčiausia paramos forma – tai GPM 1.2 % parama, kurią galite skirti užpildydami formą Elektroninėje deklaravimo sistemoje (EDS). Plačiau apie tai, kaip skirti 1.2 proc. paramą – Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainėje. Beje, toks paramos skyrimas nereikalauja papildomų išlaidų, nes aukojama suma – tai metų eigoje Jūsų jau sumokėto pajamų mokesčio dalis.
Kitas svarbus paramos būdas – savanorystė, kurios metu galite skirti savo laiką ir įgūdžius organizacijos veiklos vykdymui. Tai puiki proga užtikrinti abipusę grąžą tiek vienai, tiek kitai pusei – paramos gavėjui ir teikėjui. Jūsų pasirinktai organizacijai naudingos papildomos pagalbos rankos, o Jums atitenka galimybė užmegzti naujus ryšius ir realizuoti save srityse, kurios sekasi ar kelia susidomėjimą.
O gal visgi Jums ypač svarbu matyti tiesioginį skirtos paramos poveikį? Dalis organizacijų priima ir daiktinę paramą – pavyzdžiui, rūbus, baldus, higienos priemones ar maisto produktus. Jei šis paramos būdas Jums priimtiniausias, nepamirškite pasidomėti, kokios organizacijos laukia daiktinės paramos ir kokie daiktai šiuo metu reikalingiausi.
IV. Sprendimas priimtas? Laikas skirti paramą!
Paramos fondas pasirinktas, ketinamos skirti paramos forma – taip pat? Metas paskutiniam žingsniui – pasidalinti savo gerumu! Kad Jūsų parama būtų prasminga ir pasiektų tą, kuriam jos reikia labiausiai, rekomenduojame pasidomėti, kokiais kanalais turėtumėte perduoti savo auką. Žemiau pateikiame sąrašą svarbiausių dalykų, kurie, atsižvelgiant į pasirinktą paramos formą, padės ją skirti tikslingai:
- Skiriant GPM 1.2 % paramą, svarbu žinoti pasirinktos organizacijos juridinio asmens kodą. Pildant paramos formą EDS interneto svetainėje, šis kodas padės identifikuoti fondą, kuriam bus perduodama Jūsų auka.
- Pasirinkus norimą auką perduoti savarankiškai, rekomenduojame pasidomėti apie galimus paramos perdavimo būdus: galbūt galite ne tik atlikti pavedimą banku, bet ir atsiskaitant kortele ar naudojantis elektroninio mokėjimo sistemomis? Pasirinkus bet kurį iš šių metodų prireiks organizacijos rekvizitų, o kai kuriais atvejais gali būti aktuali ir paramos sutartis (paramos sutartis reikalinga, jei skiriate didesnę nei 1500 Eur sumos auką arba esate juridinis asmuo).
- Aktuali savanorystė? Susisiekite su pasirinkta organizacija, pasidomėkite, kokiose srityse pagalbos rankų trūksta šiuo metu – tai padės įvertinti, kaip šiuo metu galite padėti savo laiku ir įgūdžiais.
- Nusprendėte prisidėti daiktais? Pasitikslinkite, kokių daiktų konkrečiai šiuo metu reikia labiausiai bei kokiu adresu juos pristatyti. Kad aukos perdavimo procesas būtų dar paprastesnis, kai kurios organizacijos gali pasiūlyti surinkimo punktus skirtinguose miestuose ar net daiktinę paramą pasiimti tiesiogiai iš Jūsų.
Gerumo dėžutė: imant pildosi rankos, duodant – širdis
Gerumo dėžutė – prenumeratos principu skiriama parama vaikams su negalia. Prenumeruokite mėnesinę dovanų dėžutę, kurią įsteigė mūsų partneriai-rėmėjai, ir kasdien prisidėkite prie vaikų svajonių išpildymo! Prenumeratos kaina – vos nuo 11 Eur.